Ulve går på rov hos Jens - nu tør datteren ikke længere løbe en tur
En fåreavler håber på mere hjælp til at regulere ulve.
Jens Ingemann Feldbak har flere gange oplevet, at ulve har angrebet hans får i Isenvad.
Han har haft får siden 2020, og problemet bliver ifølge ham kun større.
- Vi ser et stigende problem med, at de kommer ind til vores får på den ene eller på den anden måde. Og de laver altså voldsom ravage, hvis de først kommer ind til sådan en flok, siger han.
Ulvedebatten er den seneste tid blusset op igen, og onsdag mødes ministeren for Grøn Trepart Jeppe Bruus med EU's kommissær på miljøområdet for at drøfte mulighederne for at regulere ulvene.
- Vi kommer konkret til at se på, om begrebet ”problemulv” kan bruges bredere, end det bliver i dag, så vi kan regulere ulve, der færdes i bebyggede områder. Jeg kommer også til at arbejde for at lempe reglerne i EU, så vi selv kan fastsætte grænsen for, hvor mange ulve der kan være i Danmark, skrev ministeren tirsdag til TV 2.
Håber på mere hjælp
Jens Ingemann Feldbak håber, at ministerens besøg kan give ham flere muligheder for at beskytte sine får.
Han har i forvejen et elektrisk hegn med fire tråde i stedet for to, i håbet om at skræmme ulvene væk.
På trods af det, havde han to gange sidste år ulveangreb i hans fåreflok.
- Vi er nødt til at have nogle muligheder, så vi kan komme til at regulere nogle af ulvene, så vi får bestanden længere ned, siger han og tilføjer:
- Jeg er ikke blevet fåreavler for, at jeg skal rende rundt og aflive mine får.
Jens Ingemann Feldbak finder ofte ulvespor i området omkring sin bolig og så sent som i sidste uge blev fire ulve fanget på et vildtkamera 300 meter fra en flok af hans får.
Og det er noget, der skaber utryghed i familien.
- Vi har en pige, der plejer at løbe morgentur, inden hun tager i skole. Det er hun i hvert fald stoppet med, fortæller han.
Fåreavleren frygter også, at han snart bliver nødt til at stoppe med sit erhverv, hvis han ikke får flere muligheder for at regulere ulvene i området.
- Konsekvensen bliver nok, at vi stopper med at holde får, for så kan vi ikke styre det.