Endnu en minister besøger Tange Sø: - Ingen har mod til at gøre noget som helst

Demonstranter stod klar, da ministeren for den grønne trepart besøgte Tange Sø.

0:34
Hvad er det nu lige konflikten om Tange Sø går ud på? Se videoen og forstå sagen.

Ved Tange Sø udfolder der sig lige nu et 30 år langt søslag. Skal søen blive liggende, eller skal den tømmes for vand? Det spørgsmål er stadig ikke besvaret. 

En af dem, der har været med siden 1980'erne, er Verner Jensen. Han var med, da de første laks blev sat ud i Gudenåen i 1991.

- Og lige siden har jeg kæmpet for at få et frit løb i Gudenåen, siger han. 

Mandag var han så mødt op foran Fiskerhuset ved Tange Sø, da endnu en minister lagde vejen forbi. Jeppe Bruus (S), minister for den grønne trepart, havde planlagt en dagslang tur med først rundvisninger i området og efterfølgende møder med blandt andre borgmestre, organisationer og andre aktører på området.

Ved Fiskerhuset blev ministeren mødt af demonstranter fra begge lejre - heriblandt Verner Jensen. Dagens ministerbesøg er bare et i en lang række.

- Første gang var venstremanden Hans Christian Schmidt, så er der Lea Wermelin, Magnus Heunicke og ham der er nu. Jeg har haft lejlighed til at snakke med dem alle sammen, fortæller han.

Ministeren for grøn trepart Jeppe Bruus (S) bliver minister nummer 23. til at besøge søen. 

Hvordan undgår vi, at det her besøg bare bliver endnu et i rækken?

- Der er mange af mine forgængere, der har arbejdet med den her sag. Nu er jeg ny på området, og derfor er det vigtigt for mig at få lejlighed til at møde med alle organisationer, politikere og borgere, som har en interesse her i søen. 


Håber, han når det inden dåbsattesten udløber

Det helt store spørgsmål om hvorvidt søen skal tømmes er efter 30 års diskussion stadig ikke besvaret.

Og det giver frustrationer hos demonstranterne.

- Der er ingen, der har mod til at gøre noget som helst, slår Verner Jensen fast. 

Og netop fordi han har mødt en del ministre, så er forhåbningerne ikke synderligt store. 

- Forhåbninger til politikere kan ligge på et lille sted, for de lover meget, men der sker ingenting, siger Verner Jensen.

I 2022 udskød daværende miljøminister Lea Wermelin (S) beslutningen til 2024 - og i 2024 udskød Jeppe Bruus så beslutningen igen. Men ministeren forstår godt demonstranternes frustrationer.

- Jeg ville også ønske, den havde været løst for mange år siden - men det er den så ikke, og så står jeg her i dag som ny minister, og derfor er det vigtigt for mig, at vi har en ordentlig proces omkring det.

En løsning skal senest være på plads i 2027, hvor Danmark skal leve op til EU's vandrammedirektiv. Her et et af kravene, at fisk og andre dyr i åer og vand løb har fri passage. Det blokerer Tange Sø for.

0:36
Flere ministre har besøgt Tange Sø. Her er det Eva Kjær Hansen (V) i 2015, Lea Wermelin (S) i 2020, Magnus Heunicke (S) i 2023 og senest Jeppe Bruus (S) i 2025.