For 200 år siden forandrede en storm Limfjorden
Dramatiske ændringer af landskabet ikke er nyt. Det er i dag 200 år siden, at en voldsom stormflod ændrede Limfjorden til det, vi kender den som i dag.
Engang kunne man gå fra Agger til Thyborøn.
Sådan er det ikke længere, og sådan har det ikke været i 200 år.
Natten mellem den 3. og 4. februar i 1825 skyllede en voldsom stormflod nemlig ind over den jyske vestkyst - blandt andet Agger.
- Hele tangen blev overskyllet af sand, grus og sten. Byerne blev raseret og befolkningen herude var nødt til at flygte, lyder det fra Jens Pedersen, der er meget interesseret i forhistorien for Vestkysten og er forhenværende formand for Agger Beboerforening.
Lignende hændelser havde egentlig fundet sted mange gange tidligere. Her var små huller blevet skabt i landskabet, men altid lukket igen.
Sådan var det dog ikke denne gang. Tangen blev skåret over i det, der siden er blevet til Harboøre Tange og Agger Tange.
Konsekvenserne var både negative og positive, siger Jens Pedersen.
Mange mennesker mistede deres hjem og måtte flygte. Samtidigt betød den pludselige blanding af saltvand og ferskvand, at fiskebestanden i Limfjorden ændrede sig og gav svære forudsætninger for befolkningen.
Efterfølgende stormfloder betød dog også, at hullet i tangen blev så stort, at Agger Kanal blev skabt. Det betød, at skibe kunne sejle igennem - og den trafik var medvirkende til, at købstæderne i den vestlige del af Limfjorden blomstrede op.
Alt sammen skabt af stormfloden i 1825, som raserede kysten og ændrede landskabet for altid.